تبلیغات
......... قطره باران(نوخندان) ......... - فواید مصرف گوجه فرنگی در تابستان

......... قطره باران(نوخندان) .........

الهم عجل لولیک الفرج

فواید مصرف گوجه فرنگی در تابستانمصرف گوجه فرنگی سبب جلوگیری از ابتلا و یا مبارزه با دست كم ۱۰ بیماری مانند دیابت نوع ۲، حملات قلبی، گرفتگی های عروق، انواع سرطان مانند سرطان پوست و پروستات، چاقی مفرط، بیماریهای مزمن مانند روماتیسم، افسردگی، بیماریهای عفونی و یبوست می شود.

به طور مثال این گیاه به دلیل ویتامین C بسیار موجب رقیق كردن خون و پلاكت های آن و درنتیجه جلوگیری از چسبندگی و ایجاد لخته خون در رگها و قلب می شود. وی اظهار داشت: استفاده منظم از این ماده غذایی در روز به سلامت قلب وعروق كمك كرده و از بروز حملات قلبی می كاهد. به گفته دادخواه، گوجه فرنگی از سبزیجات پر مصرف تابستانی است كه سرشار از ویتامین C، املاح معدنی، پتاسیم، فیبر غذایی، رنگ دانه گیاهی و لیكوپن است.

این كارشناس تغذیه ادامه داد: لیكوپن یك آنتی اكسیدان قوی است. لیكوپن در گوجه فرنگی تازه با مقدار فراوان یافت می شود. مصرف این ماده در حفاظت در برابر سرطان بسیار موثر است و به پیشگیری از سرطان كمك می كند. وی افزود: همچنین وجود لیكوپن در این سبزی به سلامت پروستات در مردان كمك كرده به طوری كه توصیه می شود مردان گوجه فرنگی و فرآورده های آن را به طور روزانه مصرف نمایند تا از بروز سرطان پروستات در امان باشند.

دادخواه گفت: در طب سنتی گوجه فرنگی و عصاره های آن به دلیل تركیبات آنتی اكسیدان وضد التهاب آن از بروز برخی بیماری های مزمن و التهابی مانند روماتیسم پیشگیری می كند. دادخواه با اشاره به اینكه گوجه فرنگی را هم به صورت خام و پخته می توان مصرف كرد گفت: مصرف پخته گوجه فرنگی در جذب رنگ دانه های آن بسیار موثر است و حرارت دادن به گوجه فرنگی و یا كمی تفت دادن در روغن به جذب بهتر رنگ دانه های لیكوپن كمك می كند. وی توصیه كرد: برای استفاده از ویتامین ها و خواص مفید آنها باید گوجه فرنگی را به محض برش زدن مصرف كرد، زیرا این ماده غذایی پس از برش زدن با اكسیژن هوا تركیب شده و خاصیت آنتی اكسیدانی و ویتامین C آن از بین می برد.

كارشناس ارشد تغذیه انستیتو تغذیه و صنایع غذایی كشور افزود: وجود پتاسیم در این ماده غذایی به كنترل فشار خون كمك می كند و به عنوان یك میان وعده بسیار مناسب برای همه افراد در سنین مختلف توصیه می شود. این سبزی برای افرادی كه می خواهند وزن خود را كاهش دهند نیز مناسب است.[ شنبه 1392/04/15 ] [ 10:42 ] [ محمد حیدرپور نوخندان ]

[ نظرات() ]