تبلیغات
......... قطره باران(نوخندان) ......... - خواص زالزالک

......... قطره باران(نوخندان) .........

الهم عجل لولیک الفرج

خواص زالزالک

زالزالک Hawthorn

زالزالک، کیالک و یا کویج (نام علمی: Crataegus aronia نام انگلیسی:Crataegus hawthorn)

در زبان کردی : بلچ ،گویژ ـ اورامی : بلچی ـ ترکی : یمیشانزالزالك

گیاهی است از تیره گل سرخیان (در برخی کتاب ها آن را جزء دسته سیبی ها آورده اند) که بیشتر به شکل درختچه است و دارای شاخه های خاردار و گل های سفید، معطر و میوه های زرد و نارنجی می باشد. میوه آن خوراکی است و در اکثر نواحی معتدل می روید. درخت زالزالک به صورت خودرو در گرگان، اراک، کلاردشت، ارومیه، بروجرد، کوهستان های البرز ، کردستان ، مریوان و حتی ناحیه پس قلعه شمال تهران وجود دارد و همچنین در شمال ایران، گونه های وحشی آن به شکل خودرو در جنگل ها می روید و آن را (ولیک) می نامند. زالزالک در اروپا، به ویژه در آلمان برای معالجه بیماران مبتلا به فعالیت نامنظم قلب مورد استفاده قرار می گیرد. زالزالک در دمان آنژین، سفتی رگها و برخی از انواع خفیف بی نظمی ضربان قلب نیز مؤثر است. اگر پزشک معالج شما مصرف زالزالک را برایتان توصیه کرده است، احتمالاً از بیماری قلبی خیلی جزئی رنج می برید و مطالعات به عمل آمده نشان می دهد که زالزالک می تواند در کنترل آن به شما کمک کند.

                                              معرفی زالزالک 

زالزالک یک گیاه تیغ دار معمولی است که بلندی آن گاهی به شش متر می رسد و در دامنه کوهها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می روید. گلهای این گیاه در ماه اردیبهشت شکوفه می دهد اما به رغم اینکه زالزالک جزو تیره گیاهان طبی مانند انواع رز است لیکن گلهای زالزالک معطر نیست. گلهای آن در بوته های کوچک رشد می کنند و به رنگ سفید، قرمز یا صورتی هستند.
دانه های کوچک این گیاه که به آنها زالزالک گفته میشود پس از شکوفایی گلها رشد می کنند. میوه این گیاه معمولاً پس از رسیدن رنگ قرمز به خود می گیرند اما رنگ سیاه و صورتی (یا زرد کم رنگ )آن نیز یافت می شود. برگهای زالزالک درخشان است و به اشکال و اندازه های گوناگون رشد می کنند.
                                                         ترکیبات زالزالک
تهیه دارو از زالزالک از برگها، دانه و گاهی اوقات از گلهای آن (فقط گلهای سفید خواص درمانی دارند) آغاز م یشود. این قسمتها خشکانده می شوند و سپس به پودر تبدیل می شوند. پودر تهیه شده به صورت انواع کپسول در می آید یا توأم با آب به الکل یا گلیسرین اضافه میشود. در نتیجه نوع مایع آن را نیز می توان تهیه کرد. اگر الکل و آب با مواد گیاهان طبی مخلوط و مایع دارویی از آن تهیه شود، در آن صورت الکل و آب ترکیبی قابل هضم تر را تشکیل خواهند داد.
                                              اشکال موجود زالزالک
زالزالک به صورت انواع کپسول، تنتور، عصاره های مایع استاندارد یا عصاره های جامد عرضه میشود. می توان از برگها، گلها و دانه های زالزالک خشک چای نیز درست کرد
                                          نحوه مصرف
درصدد تهیه و مصرف فرآروده های استاندارد زالزالک باشید. در پی مصرف نوعی محصول زالزالک باشید که برچسب روی آن مؤید محتوای استاندارد حاوی 4 تا 10 میلی گرم فلاونویی یا 30 تا 160 میلی گرم پروسیانیدین الیگومریک و یا 1/8 درصد رامنوسید ویتکسین یا 10 درصد پروسیانیدین باشد. اگر برای نارسایی یا آنژین قلبی ناگزیر به مصرف زالزالک هستید، لازم است مصرف آنرا حداقل قبل از احساس هر نوع نتیجه ای به مدت شش هفته و روزی سه بار ادامه دهید.


     

                        خواص زالزالک   فواید زالزالک

1ـ میوه زالزالک بسیار قابض است لذا می توان آن را در موارد اسهال و اسهال خونی خورد، زیرا مقدار زیادی تانن دارد.

2ـ زالزالک دارای کلسیم و مقداری ترشی آلی و پکتین می باشد.

3ـ زالزالک برای تقویت قلب و معده بسیار توصیه شده است.

4ـ زالزالک در مواقع کم خونی و سل اثر نیکو دارد.

5ـ زالزالک از مازو، اسید تارتریک و اسید مالیک برخوردار است. مسلولین و مبتلایان به کم خونی می توانند از آن بهره مند گردند. همین طور است در باره روماتیسمی ها و مبتلایان به ورم روده.

6ـ میوه تازه زالزالک دارای روغن چرب، قندهای گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی گوناگون و نیز ویتامین «ث» می باشد.

7ـ در هسته زالزالک، ماده آمیگدالین است که اثر سمی دارد و باید از خوردن آن اجتناب کنید.

8ـ گل زالزالک اندکی معطر است و قبل از آنکه غنچه اش کاملاً باز شود، برای مصرف داروسازی، می چینند.

9ـ این گل ضد تشنج بوده و حرکات نامنظم قلب را تنظیم می کند. داروی مفید و خاصی بر ضد تپش قلب و ضربان شدید آن است.

10ـ زالزالک، اشتها را زیاد می کند، جهت قطره قطره آمدن ادرار توصیه شده است.

11ـ نوشیدن شربت میوه زالزالک با شکر سرخ برای رفع سردرد شدید فایده دارد.

مصرف زالزالک در درمان برخی بیماری‌ها، از سرطان گرفته تا چاقی، اثر مثبت می‌گذارد و این تاثیر به دلیل خواص ضد‌التهابی ماده آنتوسیانین موجود در آن است، به طوری که ثابت شده بسیاری از بیماری‌ها به دلیل التهاب‌های کنترل نشده‌ای است که دامن‌گیر ما می‌شود. مواد موجود در زالزالک قند خون و عملکرد انسولین خون را بهبود می‌بخشد.

نکات احتیاطی  مضرات زالزالک
انجمن فرآورده های گیاهان دارویی آمریکا زالزالک را از نظر بی خطر بودن درجه 1 ارزیابی کرده است که این ارزیابی نشاندهنده این است که گیاه مزبور ضمن میزان بالای مصرفی خیلی بی خطر است. حتی با وجود این حالت، همواره عاقلانه خواهد بود اگر دستورالعمل دوز مصرفی آن رعایت شود. در صورت باردار بودن از مصرف زالزالک پرهیز شود.
توجه به هر نوع تغییری که در طول مصرف زالزالک احساس می کنید فوق العاده حائز اهمیت است. درد زیاد، حملات زیادتر آنژین، تحلیل و ضعف بیشتر در طول قدم زدن یا ورزش کردن جملگی دلایل خوبی دال بر ضرورت اجتناب از مصرف زالزالک است و لازم است بلافاصله با پزشک معالج خود مشورت کنید. اگر با هیچکدام از این علایم بیماری مواجه نیستید، در صورت حصول بهبود پس از شش هفته درمان با زالزالک با پزشک معالج خود صحبت کنید. روند پیشرفت شما حتی اگر احساس می کنید دارید بهتر می شوید باید تحت نظر پزشک باشد.
تداخل های احتمالی
زالزالک اثرات درمانی دیژیتالیس دیگوکسین را تشدید می کند و از اینرو در صورت مصرف دیژیتالیس از مصرف توأم زالزالک بپرهیزید. زالزالک می تواند در کنار سایر تقویت کننده ها (نظیر منیزیم یا ویتامین
B6) یا گیاهان دارویی (مانند سیر یا قارچ خوراکی ریشی) در درمان سیستم قلبی- عروقی اثرات مثبتی بر جای گذارد.

ترشی زالزالک

بلچ، گویژ ترش- زالزالک ترش

مواد لازم برای تهیه
 زالزالک زرد نیم رس/ 2 کیلو
سرکه/ نیم کیلو
نمک/ بمقدار لازم
طرز تهیه:
ابتدا زالزالک را خوب شسته بگذارید خشک شود سپس آن را در یک ظرف شیشه ایی( قرابه) ریخته سرکه را با مقداری آب نمک رویش بریزید و درش را ببندید.[ چهارشنبه 1391/07/12 ] [ 14:10 ] [ محمد حیدرپور نوخندان ]

[ نظرات() ]